کاتالوگ واتس اپ بیزینس

کاتالوگ واتس اپ بیزینس

پیش از عرضه کاتالوگ واتساپ بیزینس، اگر شخصی در  واتس آپ از شما می‌خواست تا تصویری از محصول خود برای آن‌ها ارسال کنید، تصویر را یا از طریق گالری گوشی همراه خود یا از طریق ارسال آدرس اینستاگرام یا آدرس وبسایت (در صورت موجود)، با آن مشتری به اشتراک می‌گذاشتید. این روش چه برای مشتری و چه برای صاحب کسب و کار، چندان خوشایند نبود. به این دلیل که صاحب کالا باید دائما در گوشی خود، به دنبال تصاویر می‌گشت و برای آن وقت صرف می‌کرد. به همین ترتیب، مشتری هم قطعا خوشش نمی‌آید که به او بگویید برای دیدن یک تصویر، به سراغ پلتفرم دیگری مثل اینستاگرام برود.

برای جلوگیری از تمامی این شرایط، واتساپ بیزنیس ویژگی جدیدی به نام کاتالوگ (Catalog) را ارائه داده است. اما کاتالوگ در واتساپ بیزینس چیست و چطور کار می‌کند؟

لینک دانلود Android

لینک دانلود  IOS

تاثیر حذف لایک اینستاگرام روی بازار اینفلوئنسر به گزارش هاب اسپات

۱. کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ در دنیای کسب و کار، به یک سری از محصولات مشابه اطلاق می‌شود که توسط یک شرکت تولید و به فروش می‌رسند. احتمالا زمانی که قصد خرید محصولی را داشتید یا زمانی که یک بازاریاب به سراغ شما آمده، نام کاتالوگ را شنیده‌اید. بازاریاب یا فروشنده دفترچه‌ای شکیل حاوی عکس‌ها و معرفی محصول را در اختیار شما می‌گذارد تا آن را ورق بزنید و محصولات موجود را در آن مشاهده کنید.

کاتالوگ در واتساپ هم به همین معنا است و دقیقا به همین مورد اشاره دارد. در کاتالوگ واتساپ بیزینس می‌توانید ویترینی از محصولات یک کسب و کار را به راحتی تماشا کنید. هر دارنده کسب و کار، فروشگاه دیجیتال خود را در واتساپ بیزینس دارد. درون این فروشگاه، قادر هستید کاتالوگ‌های مختلف خود را برای مشتری ایجاد کنید. هر کاتالوگ دارای برچسب قیمت، توضیحات، تصاویر، نام محصول و شماره است. حتی قادر هستید برای هر یک از کاتالوگ‌های خود یک آدرس وبسایت یا اینستاگرام درج کنید.

کاتالوگ‌ها را می‌توانید به منظور دسته بندی محصولات مشابه استفاده کنید یا یک کاتالوگ را برای یک محصول خاص که دارای تصاویر مختلفی است، مورد استفاده قرار دهید. مثلا اگر شما تی‌شرت‌های مختلفی از هری پاتر را به فروش می‌رسانید، می‌توانید یک کاتالوگ به نام تی‌شرت‌های هری پاتر ایجاد کنید و تصاویرشان همراه با قیمت و مشخصات، در آن بارگذاری کنید تا مشتری به راحتی آن‌ها را مشاهده کند. به طور مشابه، اگر یک فروشگاه لباس دارید، می‌توانید یک کاتالوگ فقط با نام تی‌شرت و کاتالوگی دیگر با نام کفش ورزش، در آن ایجاد کنید و اطلاعات مرتبط با هر کدام را در کاتالوگ مورد نظر، قرار دهید.

۲. چطور یک کاتالوگ در واتساپ بیزینس ایجاد کنم؟

برای ایجاد کاتالوگ در واتساپ بیزینس مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: ابتدا اپلیکیشن واتساپ را اجرا کنید

مرحله دوم: برای گوشی‌های اندروید، کافی است علامت سه نقطه در گوشه بالا سمت راست را لمس کنید و پس از باز شدن فهرست، سپس گزینه Setting یا نتظیمات را لمس کنید. گوشی‌های آیفون با سیستم عامل iOS هم به همین ترتیب انجام می‌شود اما گزینه Setting در انتهای فهرست قرار دارد.

مرحله سومدر مرحله بعد روی گزینه Business Setting لمس کنید و وارد بخش Catalog شوید.

مرحله چهارمدر این مرحله شما وارد بخش مدیریت کاتالوگ واتساپ بیزینس شده‌اید. اگر برای اولین بار است که از این ویژگی استفاده می‌کنید، گزینه‌ای به نام Add Product or Service وجود دارد. اما اگر قبلا کاتالوگی در این بخش ایجاد شده است، تنها با لمس آیکون سبز  رنگ که روی آن علامت + قرار دارد، می‌توانید شروع به ساخت یک کاتالوگ در واتساپ بیزینس کنید.

مرحله پنجمدر صفحه بعد، فضاهای خالی مختلفی می‌بیند که مربوط به نام محصول، قیمت، توضیحات، سایت و کد محصول می‌شوند. در این بخش شما باید اطلاعات مرتبط با محصول خود را اضافه کنید و سپس گزینه سیو را بخش بالا سمت راست لمس کنید.

تمام گزینه ها به غیر از قیمتPrice  و کد محصول Code

نکتهدر حال حاضر می‌توانید برای کاتالوگ واتساپ ۱۰ عکس آپلود کنید.

مرحله ششمبه خاطر داشته باشید که محصول شما به سرعت در دسترس عموم قرار نخواهد گرفت(البته زمان زیادی هم نمیبرد)

. به همین دلیل است که در بالای هر یک از کاتالوگ‌های ایجاد شده، یک ساعت سبز رنگ کوچک خواهید دید. این آیکون ساعت نشان دهنده این است که واتساپ در حال بررسی محصول شما است. هنگامی که این محصول از سوی واتساپ تایید شد، آیکون سبز رنگ ساعت ناپدید خواهد شد و محصول شما در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

نکته: واتساپ به این دلیل محصولات شما را در قسمت کاتالوگ بررسی می‌کند چرا که محصولات و تصاویری که آپلود کرده‌اید باید با دستورالعمل واتساپ هم‌خوانی داشته باشد. شما قادر نیستید محصولاتی مرتبط با مواد مخدر، محصولات الکلی، محصولات بزرگسالان و غیره را در این بخش آپلود کنید. برای بررسی محصولاتی که نمی‌توانید در کاتالوگ واتساپ بیزینس قرار دهید، این فهرست را مطالعه کنید.

۳. تصویب و تایید محصولات چقدر طول می‌کشد؟

بررسی محصولات در واتساپ زمان زیادی طول نخواهد کشید. این کار معمولا بین ۱ تا ۲ دقیقه انجام خواهد شد و سپس می‌توانید کاتالوگ محصولات خود را برای کاربران و مشتریان به نمایش بگذارید.

۴. ویرایش و پاک کردن محصولات چگونه است؟

برای این که بخواهید محصول یا کاتالوگی را ویرایش کنید یا آن را برای همیشه از واتساپ بیزینس خود حذف کنید، باید دوباره به بخش مدیریت کاتالوگ یا Catalog Manager بروید. برای انجام این کار، به قسمت تنظیمات واتساپ یا Setting بروید. بخش تنظیمات بیزینس یا Business Setting را باز کنید و به قسمت کاتالوگ یا Catalog بروید. روی محصول یا کاتالوگی که قصد ویرایش یا پاک کردن آن را دارید لمس کنید. برای ویرایش، آیکونی در پایین صفحه نمایش وجود دارد که روی آن علامت یک مداد به تصویر کشیده شده است. روی آن لمس کنید و سپس به ویرایش محصول خود بپردازید. اما برای حذف محصول خود، روی علامت سه نقطه در بالای صفحه سمت راست را لمس کنید و سپس گزینه Delete یا حذف را در فهرست باز شده لمس کنید.

۵. چطور کاتالوگ محصولات خود را به اشتراک بگذاریم؟

هنگامی که کاتالوگ محصولات یا سرویس خود را ایجاد کردید، به سه روش قادر خواهید بود تا آن‌ها را به اشتراگ بگذارید.

روش اول: اشتراک محصول برای یک شخص

واتساپ به منظور انجام این کار یک دکمه اختصاصی طراحی کرده تا صاحب کسب و کار بتواند هر محصول و کاتالوگ خود را به اشتراک بگذارد. برای انجام این کار کافی است صفحه گفت و گوی خود با مشتری یا شخص را باز کنید سپس روی علامت گیره کاغذ لمس کنید. دقیقا همان آیکونی که توسط آن تصاویر ارسال می‌کنید. این آیکون در گوشی‌های آیفون با علامت مثبت ( + ) مشخص شده است. سپس با باز شدن فهرست، روی آیکون کاتالوگ را لمس کنید. پس از آن به راحتی می‌توانید با لمس کاتالوگ یا محصول مورد نظر خود، آن را با شخص مورد نظر به اشتراک بگذارید.

نکته: زمانی که آیکون تیک سبز رنگی را در گوشه کاتالوگ‌ها مشاهده کردید، به این معنی است که شما این کاتالوگ‌ها را انتخاب کرده‌اید و آماده ارسال کردن هستند.

روش دوم: اشتراک محصول برای ۲ تا چند نفر

اگر می‌خواهید کاتالوگی را برای چند نفر از مردم ارسال کنید، برای این کار لازم است تا دوباره به بخش مدیریت کاتالوگ (Catalog Manager) در بخش واتساپ بیزینس بروید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله ۱: واتساپ بیزینس را از بخش تنظیمات واتساپ باز کنید.

مرحله ۲به قسمت کاتالوگ بخش تنظیمات واستاپ بیزینس بروید.

مرحله ۳: روی محصولی که قصد اشتراک گذاری آن را دارید لمس و سپس آیکون اشتراک گذاری محصول را انتخاب کنید. سپس افرادی که قصد دارید این محصول را با آن‌ها به اشتراک بگذارید انتخاب کنید و گزینه ارسال را بزنید.

روش سوم: اشتراک گذاری محصول با دوستان

به عنوان یک مشتری یا بیننده که با محصولات یک فروشنده در واتساپ رو به رو شده است، می‌توانید کاتالوگ‌های مشاهده شده را برای دوستان خود ارسال کنید. با اشتراک گذاری یک کاتالوگ توسط شما، دوستانتان قادر خواهند بود آن محصول را مشاهده کنند و مستقیما با فروشنده آن تماس بگیرند.

برای انجام این کار، روی کاتالوگی که قصد به اشتراک گذاری با دوستان خود را دارید لمس کنید. سپس روی آیکون اشتراک گذاری در اندروید کلیک کنید. روی آیفون، این کار در بخش سه نقطه بالای صفحه و سپس گزینه Send انجام می‌شود.

۶. تشخیص یک کاتالوگ در صفحه گفتگو چگونه است؟

کاتالوگ‌ها در صفحات گفتگو یا چت، نسبت به تصاویر معمولی ظاهر متفاوتی دارند. کاتالوگ‌ها، بر خلاف تصاویر معمولی، دارای نام، قسمت و گزینه نمایش (View) هستند. هنگامی که روی گزینه نمایش را لمس کنید، اطلاعات بیشتری از آن محصول کسب خواهید کرد.

۷. چگپنه به کاتالوگ‌ های واتساپ بیزینس
دسترسی داشته باشیم؟

به جز این که کاتالوگ‌ها را می‌توانید در چت‌ها مشاهده کنید، قادر خواهید بود تا آن‌ها را در قسمت اطلاعات بیزینس در واتساپ شخص دارنده کسب و کار هم مشاهده کنید. برای انجام این کار، صفحه گفت و گو با فروشنده را باز کنید. سپس روی نام او را در بالای صفحه لمس کنید. در این قسمت، شما گزینه‌ای به نام Catalog خواهید دید که محصولات و سرویس‌های او قابل مشاهده خواهند بود.

حال می‌توانید برای مشاهده هر کدام، روی کاتالگوگ‌ها را لمس کنید تا قیمت‌ها، تصاویر و توضیحات آن را ببینید.

۸. خصوصی سازی کاتالوگ‌ها به چه طریق است؟

هر شخصی که شماره واتساپ شما را ذخیره کرده باشد، می‌تواند کاتالوگ‌هایی که ایجاد یا اضافه کرده‌اید را مشاهده کند. به جز آن، اگر مشتریان این کاتالوگ‌ها را با دوستان خود به اشتراک گذاشته باشند، آن‌ها هم قادر خواهند بود این کاتالوگ‌ها را به راحتی مشاهده کنند.

۹. میزبانی کاتالوگ‌ها یعنی چه؟

هنگامی که یک کاتالوگ در واتساپ ایجاد می‌کنید، تصاویر شما در فضای ابری ذخیره می‌شوند و به طور واضح‌تر، تصاویر خود را روی فضای واتساپ ذخیره کرده‌اید. به این معنا که اگر این تصاویر را از قسمت گالری گوشی خود پاک کنید یا به هر دلیلی این تصاویر را از دست بدهید، همچنان آن‌ها در قسمت کاتالوگ قابل مشاهده خواهند بود. حتی می‌توانید تصاویری که در کاتالوگ واتساپ بیزینس آپلود کرده‌اید را از گالری گوشی خود حذف کنید تا فضای خالی بیشتری برای خود ایجاد کرده باشید. این مسئله برای مشتری هم مفید است.

پیش از این برای نمایش محصولات خود، تصاویر را برای مشتری ارسال می‌کردید که به صورت خودکار روی گوشی او ذخیره می‌شد و به هر حال فضایی را اشغال می‌کرد.

هنگامی که یک مشتری کاتالوگی را دریافت می‌کند، بدون چنین مسئله‌ای می‌توانند به راحتی تصاوی را مشاهده کنند. هر چند اگر بخواهند، تنها با یک لمس ساده روی تصاویر، قادر خواهند بود تا آن را روی گوشی خود ذخیره کنند.

۱۰. دسترسی به کاتالوگ‌ها در کشورهای مختلف امکانپذیر است

ویژگی کاتالوگ واتساپ بیزینس هم برای کاربران اندروید و هم برای کاربران آیفون در دسترس است. هنگام عرضه این ویژگی، برخی از کشورها نظیر برزیل، آلمان، اندونزی، انگلستان و ایالات متحده آمریکا به آن دسترسی خواهند داشت و سپس رفته رفته این ویژگی در دسترس مردم سایر نقاط دنیا قرار خواهد گرفت.

فروش، فروش و فروش

ویژگی کاتالوگ واتساپ بیزینس یک امکان جذاب و هیجان انگیز است. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک از این ویژگی واتساپ برای تبلیغ و فروش محصولات خود استفاده می‌کنند و سود زیادی از این ویژگی می‌برند. چرا که باعث شده است هم در زمان و هم هزینه صرفه جویی شود.

حتی مشتریان هم از این ویژگی لذت خواهند برد و نیازی نیست به سختی بین پلتفرم‌های مختلف برای خرید یا مشاهده یک محصول جا به جا شوند. مشتریان به راحتی قادر خواهند بود تا بدون این که حتی به صاحب کسب و کار پیامی ارسال کنند، محصولات او را مشاهده کنند. ویژگی کاتالوگ واتساپ همانند یک فروشگاه اینترنتی کوچک درون این اپلیکیشن پیام رسان محبوب است.

 

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.